XXVI LO w Łodzi

»Statut

Aktualności

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2021!!!

 

Zapraszamy również do obejrzenia utworu "Jest taki dzień" w wykonaniu Nauczycieli i Uczniów naszej szkoły.

https://lo26elodz-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/m_durkiewicz_lo26_elodz_edu_pl/EdRl-B3DFsJGs8MRDqkP69gBckYW-TL83Cu2ZMC4XU3Dqg?e=UxPXzw

 


 

X edycja Wojewódzkiego Konkursu Literackiego i Artystycznego "W świecie wartości moralnych"

Drodzy Finaliści! Szanowni Opiekunowie!

Organizatorzy jubileuszowej, X edycji Wojewódzkiego Konkursu Literackiego i Artystycznego "W świecie wartości moralnych" serdecznie witają na gali finałowej. Tym razem udział w niej wymaga ożywienia w wyobraźni ludzi, którzy rokrocznie w grudniu spotykali się w murach XXVI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Usiądźcie wygodnie, wysłuchajcie pełnego gratulacji przemówienia Przewodniczącej Jury dr Magdaleny Lachman z Katedry Literatury Polskiej XX i XXI wieku UŁ, refleksji pozostałych członków Komisji Konkursowej: dr. Adama Gogacza, pracownika Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego i Fundacji Centrum Doskonalenia i Nauki, dr Joanny Miksy z Instytutu Etyki Uniwersytetu Łódzkiego oraz p. Danuty Góreckiej z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi.

Słychać już fanfary - to znak, że rozpoczynamy wręczanie nagród. Zapraszamy więc nagrodzonych w kategorii artystycznej ze szkół podstawowych: Aleksandrę Machałę z XXV LO - laureatkę 1. miejsca, Katarzynę Zabost z XXV LO - zdobywczynię 2. lokaty i  Kingę Pajęczewską z XX LO, którą nagrodzono trzecim miejscem. Jak zwykle zapraszamy do podziwiania wystawionych w sali nagrodzonych prac.

Prosimy też o wyobrażenie sobie, że właśnie na środek wychodzą laureatki kategorii literackiej ze szkół podstawowych: zwyciężyła tu Marta Wieteska z XXVI LO, a tuż za nią uplasowała się Karolina Szymczak z XXV LO. Tu z pewnością pojawiłyby się gratulacje i podziękowania. Mamy nadzieję, że tym razem wyręczą nas w tym opiekunowie (dziękujemy).

A my na środek zapraszamy laureatów kategorii artystycznej ze szkół ponadgimnazjalnych: Magdalenę Depcik z Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach - laureatkę 1. miejsca, nagrodzoną 2. miejscem Laurę Kowalewską z XXV LO i Ewelinę Sobczak z XXVI LO - zdobywczynię 3. miejsca. W tej kategorii jury przyznało także wyróżnienie, które trafia do rąk Mateusza Muszyńskiego z Zespołu Szkół nr 2 w Pabianicach. 

Słychać znów fanfary? To znak, że po nagrodzonych młodych artystach na środek sali wychodzą laureaci kategorii literackiej ze szkół ponadgimnazjalnych: Piotr Czestkowski z XXVI LO - zwycięzca, Maja Kuśmierczyk z XXV LO - nagrodzona 2. miejscem i  Anna Chojnacka z XXVI LO, zdobywczyni 3. miejsca. Do tej grupy dołącza jeszcze wyróżniona uczennica XXVI LO - Aleksandra Maryniak. Słyszycie te brawa, prawda?

Nie, dyplomów i nagród nie musicie sobie wyobrażać. Są prawdziwe, już stoją i czekają na doręczenie (postaramy się zdążyć przed Mikołajem...). Dziękujemy za ufundowanie nagród Radzie Rodziców XXVI LO, a pani dyrektor Małgorzacie Wiśniewskiej za pełne ciepłych słów przemówienie podsumowujące galę finałową. 

A teraz rozsiądźcie się wygodnie i - jak zwykle - wysłuchajcie wykładu dr Adama Gogacza zatytułowanego "Ograniczenia""

https://www.youtube.com/watch?v=dUZlwyK9LcY&feature=youtu.be

 
Dr Adam K. Gogacz o tym, co wedle różnych filozofów nas ogranicza - film na zakończenie konkursu etycznego w XXVI LO w Łodzi
www.youtube.com

Szanowni Państwo, planując jubileuszową galę X edycji Wojewódzkiego Konkursu Literackiego i Artystycznego "W świecie wartości moralnych" nie przypuszczałyśmy, że będzie tak odbiegała od naszych wcześniejszych spotkań w gmachu XXVI LO. Dziękujemy, że byliście tam z nami. Do zobaczenia (oby!) za rok.

 

                                                                                    organizatorki: Anna Horwat i Anna Kołaczkowska


 

Muzeum w Liceum

Dzięki Fundacji NIEZŁA SZTUKA już dziś w naszej szkole możemy podziwiać wystawę prezentującą reprodukcje 10 obrazów polskich malarzy takich jak Matejko, Wyspiański, Boznańska czy Witkacy w ramach projektu "Muzeum w Liceum". Każdy z obrazów opatrzony jest kodem QR, umożliwiającym poznanie biografii twórcy w formie plików tekstowych lub w wersji audio.

Wystawa

Wystawa

Pierwszy raz w historii naszej szkoły wernisaż nie był tak uroczysty, jak przystało na te mury (ale gdy wrócimy do szkoły, z pewnością to nadrobimy), jednak już dziś zachęcamy do samodzielnego odkrywania wybitnych polskich dzieł i ich twórców pod tym linkiem - głosów wielkim artystom polskim użyczyli Danuta Stenka, Jerzy Stuhr, Maciej Stuhr, Bartłomiej Topa i Joanna Trzepiecińska www.niezlasztuka.net/tag/muzeum-w-liceum

"Ekspozycje edukacyjne - jak przekonuje Konrad Szukalski, wiceprezes Domu Aukcyjnego Agra-Art - na stałe umieszczone w szkołach będą jak ziarno, które miejmy nadzieję przyniesie plon w postaci dorosłych ludzi kochających sztukę. A to bardzo rozwija, zmienia nasze patrzenie na wszystko, co nas otacza. Podróże nabierają nowego smaku, muzea przyciągają jak magnes i sztuka przenika do naszej codzienności. Nasi najbardziej wierni klienci – kolekcjonerzy wspominają, że ich droga do pasjonowania się sztuką zaczęła się właśnie w dzieciństwie – w muzeum, do którego zaprowadzili ich rodzice." Zapraszamy więc do Muzeum w naszym Liceum!


 

Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada


 

 

KONKURS ETYCZNY

Startuje jubileuszowy, 10. Wojewódzki Konkurs Literacki i Artystyczny "W świecie wartości moralnych", w tym roku pod hasłem "Co nas ogranicza?".  Zapraszamy uczniów starszych klas szkół podstawowych oraz licealistów. Szczegóły w regulaminie:


http://www.lo26.pl/main/2011-08-30-19-39-11/konkurs-etyczny


Życzymy owocnej pracy twórczej!

 


 

Ważny komunikat - zdalne nauczanie.

Z uwagi na komunikat Prezesa Rady Ministrów i Ministra Zdrowia z dnia 15.10.2020r oraz objęcie Łodzi czerwoną strefą, szkoła wchodzi w zdalny tryb nauczania od 19.10.2020r do odwołania.

 

Proszę na bieżąco śledzić komunikaty dyrektora szkoły w dzienniku lekcyjnym lub na stronie szkoły.

 

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia,

Małgorzata Wiśniewska

 

dyrektor szkoły


 

Zdalne nauczania 06-09.10.2020 r.

W związku z potwierdzonym w naszej szkole zakażeniem wirusem

SARS-CoV-2 szkoła przechodzi w tryb nauczania zdalnego na okres

od 06.10.2020 r. do 09.10.2020 r.


Prosimy o śledzenie komunikatów na naszej stronie i w dzienniku

elektronicznym.


Uczniowie od jutra pracują z nauczycielami w trybie zdalnym.


 

Mamy pierwsze miejsce w Europie!

Filmowi pasjonaci z klasy 2AP - Julia Jaruga, Julia Stańczyk, Weronika Iżel i Łukasz Romanowski pod opieką p. prof. Anny Horwat przyjęli zaproszenie do udziału w międzynarodowym projekcie, w ramach którego szukali odpowiedzi na pytanie "Czym jest film?". Z dumą informujemy, że współtworzony przez nich filmik zajął I miejsce w swojej kategorii w międzynarodowym konkursie Film Education – Video Competition organizowanym przez Hungarian Moving Image and Media Education Association and the Agape Foundation for Film Education. Gratulujemy serdecznie młodzieży zaangażowanej w projekt! :)

Link do nagrodzonego filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=ZEA2TqM8nyc&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0kxxjjdpNJDd0Fwl_hgjrWpoeSjZCtuJ8qa-klOVizyfpPmEUxUVvlaKg

Czy jest film?

 

 


 

Pierwsze w roku szkolnym 2020/2021 zebranie

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021