XXVI LO w Łodzi

»Statut

(*)

XIII dzień Przedsiębiorczości - "Słodki smak ryzyka"

31 maja 2019 roku, wszystkie klasy pierwsze wzięły udział w Finale XIII edycji Dnia Przedsiębiorczości - pt. "Słodki smak ryzyka". Został on zorganizowany przez klasę IB2 pod opieką Pani Profesor Małgorzaty Bartosiak. Dzięki sponsorom: Kręgielni Król Kul, Pizzerii Gang Leona, Dyrekcji XXVI LO, P. Kamili Stasiak, P. Joannie Stempczyńskiej-Kąckiej, oraz P. Edwardowi Kąckiemu - wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni. Bardzo za to dziękujemy. 

Spotkanie zaczęliśmy od pobicia rekordu czytania w akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Następnie wysłuchaliśmy historii Pana Marcina Górskiego - absolwenta naszego liceum, który opowiedział o swoich wyborach i drodze, którą przebył, by dotrzeć do miejsca, w którym aktualnie się znajduje. Mieliśmy też możliwość spytania go o szczegóły pracy prawnika. Kolejnym punktem  programu było wręczenie nagród za konkursy: giełdę cukierkową, która odbyła się na drugiej godzinie lekcyjnej i grę symulacyjną REVAS, w której już od marca rywalizowaliśmy w klasach, a w maju najlepsza drużyna z każdego oddziału miała okazję zmierzyć się z pozostałymi. 

W pierwszym konkursie zwyciężyła klasa ID, a w drugim IB2. Następnie miało miejsce podsumowanie tegorocznej edycji Dnia Przedsiębiorczości, której zwycięzcami okazali się sami organizatorzy. 

Jeszcze raz dziękujemy Dyrekcji, sponsorom, Pani Profesor Małgorzacie Bartosiak, oraz koleżankom i kolegom z równoległych klas za umożliwienie organizacji tego przedsięwzięcia i udział w nim.

 

Klasa IB2
 
 
 
 
 

Chapeau bas!

18 kwietnia b.r. w Muzeum Narodowym odbyła się gala finałowa XLIII Olimpiady Artystycznej. Wśród najlepszych znalazła się Agata Radzikowska z klasy IIE, która uzyskała tytuł finalisty z wyróżnieniem. Serdecznie gratulujemy znawczyni historii sztuki dołączenia do grona olimpijczyków naszego liceum! 


 

Zasady rekrutacji

 Rekrutacja do XXVI LO

  

ü  TERMIN:  13 maja 2019r. – 25 czerwca 2019r.

W systemie elektronicznego naboru, na stronie  https://lodzkie.edu.com.plzałóż konto (wybierając odpowiednio czy jesteś uczniem klasy 8 szkoły podstawowej, czy uczniem 3 klasy gimnazjum) i wybierz szkoły oraz te oddziały w wybranych szkołach, którymi jesteś zainteresowany.

!!!UWAGA!!!

Zapamiętaj login i hasło!!!.

Podaj swój adres e-mail abyś mógł samodzielnie odzyskać hasło do swojego konta.

 

Pamiętaj, że bardzo ważna jest kolejność wyboru szkół i oddziałów, gdyż według tej kolejności będziesz kwalifikowany w procedurze naboru.

 

Wydrukuj wniosek o przyjęcie do szkoły ze swojego konta, podpisz go i daj do podpisania rodzicom, a następnie złóż w sekretariacie tej szkoły ponadgimnazjalnej, którą wybrałeś jako pierwszą.

 

!!!UWAGA!!!

Przy składaniu wniosku będziesz musiał okazać swoją legitymację szkolną z nr PESEL.

 

Szkoła do której złożysz wniosek zweryfikuje go, tym samym zmiana kolejności preferencji nie będzie możliwa.

 

Jeżeli po tym czasie chciałbyś zmienić szkołę pierwszego wyboru lub kolejność na liście preferencji Twój rodzic lub opiekun prawny musi wystąpić o to w sekretariacie szkoły do której złożyłeś dokumenty (odpowiednie podanie do pobrania pod linkiem www.lo26.pl/main/images/files/Podanie_o_anulowanie_wniosku_XXVI_LO.pdf lub w sekretariacie).

 

 !!!UWAGA!!!

Jedynie rodzic lub prawny opiekun może złożyć taki wniosek w sekretariacie szkoły.

 

ü  TERMIN: 21 czerwca do 25 czerwca 2019r., do godz. 12.00,

Złóż w  XXVI LO poświadczoną przez dyrektora szkoły kopię świadectwa ukończenia gimnazjum lub szkoły podstawowej oraz zaświadczeń o wynikach egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty.

 

!!!UWAGA!!!

 Uzupełnij na  swoim koncie formularz osiągnięć wpisując uzyskane oceny i wyniki egzaminów. 

 

ü  TERMIN: 16 lipca 2019 r., po godz. 12.00

Ogłoszenie przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych. Po zalogowaniu się do swojego konta możesz sprawdzić do której szkoły zostałeś przypisany.

 

 

 

ü  TERMIN: 16 lipca godz. 12.00 do 24 lipca 2019r., godz. 12.00

Jeśli zakwalifikowałeś się do naszej szkoły Twoi rodzice lub opiekunowie składają w XXVI LO oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum lub szkoły podstawowej, oryginał wyników egzaminu gimnazjalnego lub egzaminu ósmoklasisty, oraz kartę zdrowia i 2 podpisane zdjęcia.  

 

 

ü  TERMIN: 25 lipca o godz.12.00 opublikowane zostaną listy przyjętych do XXVI LO

 

Prawa człowieka wczoraj, prawa człowieka dziś

Po raz kolejny podjęliśmy współpracę z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, czyli przedwojennym polskim Stanisławowie (to Ci sami, którym kiedyś pomagaliśmy doposażyć bibliotekę dla polonii na Ukrainie). Grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Anny Horwat wzięła udział w polsko-ukraińskiej wymianie młodzieży „Prawa człowieka wczoraj, prawa człowieka dziś”. Projekt podzielony był na dwie części -pierwszą, która odbyła się w ostatnim tygodniu czerwca na Ukrainie i drugą - w tym roku szkolnym - w  Polsce.

Pierwszym przystankiem polskiej grupy na Ukrainie był Lwów, w którym młodzież zwiedziła wszystkie ważniejsze zabytki. Następnego dnia wyruszyliśmy do Iwano-Frankiwska,  aby spotkać się z  młodzieżą z Ukrainy. Pierwszy  wspólny wieczór wszystkim upłynął miło na  oglądaniu gry reprezentacji Polski podczas Mistrzostw Świata oraz na integracji. Przez kilka następnych dni uczestnicy projektu z obu państw brali udział w warsztatach na temat praw człowieka w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku, a  czas wolny spędzali na wzajemnym poznawaniu się oraz wspólnym zwiedzaniu miasta. Sadziliśmy też szpaler tuj w czarnym Lesie – miejscu pamięci, gdzie spoczywają Polacy zamordowani w 1941 roku. Pod  koniec wyjazdu wszyscy uczestnicy projektu pojechali zwiedzać Cmentarz Orląt Lwowskich z miejscowym przewodnikiem.

Polska część projektu rozpoczęła się od wspólnego zwiedzania Krakowa, do którego grupa z Iwano-Frankiwska dojechała już dzień wcześniej. Uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili też Oświęcim, a w nim niesamowite muzeum miasta oraz obóz zagłady Auschwitz-Birkenau.  Następnego dnia grupa odbyła spotkanie z uczniami drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach, gdzie młodzież z Iwano-Frankiwska opowiedziała dzieciom o Ukrainie i obyczajach jej mieszkańców, a my próbowaliśmy swoich sił w charakterze animatorów zabaw. Wieczorem uczestnicy projektu mieli zajęcia i  możliwość dyskusji na temat „Czy prawa człowieka są nam potrzebne?” z dr Alicją Bartuś, przewodniczącą Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka. Ostatni wspólny wieczór uczestnicy projektu spędzili na pożegnalnym ognisku oraz grze w kręgle, która była świetną zabawą zarówno dla młodzieży jak i opiekunów. Udział w projekcie to była wspaniała przygoda!

 

 Weronika Rozwandowicz

 Galeria zdjęć z wyjazdu do obejrzenia pod linkiem: http://www.lo26.pl/main/2011-08-30-19-45-33/gallery/82